Články & návody

Klempířství Dambor Brno - klempířské a pokrývačské práce pro zákazníky z Brna a okolí.

FoodART agency s.r.o.cateringové služby Praha.

Zámkař Hanák - zámečnické práce Brno a okolí.

S.B. Comp. spol. s r.o. - kotvy do betonu značky MUNGO.

Rekvalifikační kurzy Brno - databáze rekvalifikačních i obecných kurzů.

DŘEVOTRADING s.r.o.prodej euro palet Brno.

Dentální hygiena Brno - prevence onemocnění dutiny ústní.

Otevírání aut Brno - otevření auta bez klíčů. Nonstop.

Kancelářské stoly na míru - vyrábíme kancelářský nábytek na míru.

Flexamiauto.cz - repasovaná turbodmychadla i nové turbodmychadla pro všechny typy vozů.

Havenets s.r.o. - servis datových sítí v Praze a okolí.

Plísně v domácnosti – jak s nimi zatočit?

Příčiny

Je zcela běžné, že od jara do podzimu o plísních nevíte. Nikde nejsou. Ale s příchodem sychravého počasí a zimy se začnou nenápadně objevovat. V rozích místností, nad okny, v koupelně... Příčina je zřejmá – vlhkost. Plísně jsou totiž mikroskopické organismy, které se velmi dobře množí v prostředí s dostatečnou vlhkostí a zároveň teplem. Když se tedy vlhkost v domě zvýší nad určitou úroveň, začnou se plísně objevovat, a to na různých typech povrchů – nejen na stěnách a stropech, ale plesnivět vám mohou začít třeba i podlahy, koberce, nábytek a další.

Dá se jich zbavit?

První pomocí je rychlá likvidace plísní. Neignorujte je, je to zbytečně riskantní. Existují prostředky, které si zakoupíte běžně v drogerii, jimiž plíseň jen postříkáte a ona do několika minut zmizí. Všude, kde tedy vidíte byť i jednu tečku nazelenalé nebo bílé chupaté plísně, stříkejte. A pak místo opusťte a dostatečně místnost vyvětrejte – doporučuje se větrat nejméně 15 minut.

Pokud nemáte žádný takový prostředek po ruce, můžete plísně odstranit i pomocí běžných čisticích prostředků. Když se objeví na textiliích, jako jsou závěsy nebo koberce, můžete je jednoduše vyprat nebo vysát a pak ještě přečistit. V případě tvrdších povrchů, jako jsou kachličky nebo dlažba, můžete použít kartáč a spolu s ním třeba roztok bělidla nebo peroxidu vodíku.

Vyžeňte vlhkost

Jednorázová likvidace je základ, ale pokud nic neuděláte s vnitřním prostředím domu, plísně se vzápětí začnou objevovat znovu. Proto je potřeba zatočit s vlhkostí. Můžete používat odvlhčovače vzduchu, je potřeba hodně větrat a sušit všechny mokré povrchy (třeba orosené rámy oken). Nezanedbávejte ani topení – pokud budete mít doma velmi chladno a k tomu vlhko, a pak jednorázově zatopíte, pro plísně je to další živná půda. Stěny potřebují být rozumně vyhřáté, aby na nich plísně nebyly.

Špatná izolace domu

Možná větráte jako blázni, udržujete v místnostech stabilní teplotu, likvidujete vlhkost všemi myslitelnými způsoby, ale plísně se vám doma objevují dál. V tom případě je pravděpodobné, že někde existuje zdroj vlhka. Může jít třeba i o drobnou netěsnosti v potrubí nebo střeše, špatnou izolaci domu. A provlhlé stěny i stropy dál lákají plísně. V tom případě je řešení složitější – je potřeba najít zdroj vlhka a opravit ho.

Rostliny

Problémy s plísněmi mívají i milovníci pokojových rostlin. Pokud máte doma hodně rostlin, může právě jejich časté zalévání vést k nadměrné vlhkosti, která pak vzniku plísní napomáhá. Nejhorší je, pokud máte květiny na vnitřních parapetech oken.

Přečtěte si také Jak se zbavit štěnic bezpečně a rychle nebo Pult centrální ochrany jako záruka bezpečí.

Fotografie