Články & návody

Klempířství Dambor Brno - klempířské a pokrývačské práce pro zákazníky z Brna a okolí.

FoodART agency s.r.o.cateringové služby Praha.

Zámkař Hanák - zámečnické práce Brno a okolí.

S.B. Comp. spol. s r.o. - kotvy do betonu značky MUNGO.

Rekvalifikační kurzy Brno - databáze rekvalifikačních i obecných kurzů.

DŘEVOTRADING s.r.o.prodej euro palet Brno.

Spedice Brno Joppa Logistics s.r.o - komplexní služby v oblasti spedice.

Dentální hygiena Brno - prevence onemocnění dutiny ústní.

Otevírání aut Brno - otevření auta bez klíčů. Nonstop.

Kancelářské stoly na míru - vyrábíme kancelářský nábytek na míru.

Pronájem montážní plošiny Brno - MT Pracovní plošiny.

Flexamiauto.cz - repasovaná turbodmychadla i nové turbodmychadla pro všechny typy vozů.

MKM Jazyková škola Brno - kvalitní výuka jazyků v centru Brna.

Havenets s.r.o. - servis datových sítí v Praze a okolí.

Pozor na podvodníky z internetu

Přemýšlejte, pak konejte

Zbrklost se nevyplácí. To platí vždy a všude. Pokud vám přijde nečekaná zpráva s varováním, kdy po vás údajný správce sítě, bankéř nebo zájemce o koupi vámi prodávaného předmětu požaduje osobní a citlivé údaje, případně chce sdělit informace k vašemu účtu, a zároveň hrozí, že když to okamžitě neučiníte, stane se něco hodně zlého, nevěřte tomu. Nepanikařte. Neskočte mu na lep. Možná je to pravda. Možná také ne. Ale nikdy to nehoří tak, abyste museli jednat okamžitě a bez promyšlení. Kdo je zbrklý, ten totiž většinou naletí a pak hořce lituje.

Prověřte odesilatele

Kontaktoval vás neznámý člověk, který se ve vás snaží svou zprávou vyvolat strach a zároveň se snaží tvářit jako váš rádce a pomocník? Nebo vám přišla zpráva od podpory ze sociální sítě, kde máte svou firemní stránku nebo spuštěnou reklamní kampaň? Než se rozhodnete splnit požadavky, které vám napsal, podívejte se podrobně na odesilatele. Především na jeho e-mailovou adresu. Pokud jde o skutečnou a pravdivou zprávu, musí mít skutečnou firemní adresu. Bankéř vám nebude psát z osobní schránky, podpora Facebooku zase nebude mít dlouhý a složitý email plný slov oddělených tečkami. To vše naznačuje podvod.

Ověřujte

Nejste si jisti, jestli je to pravda? Neváhejte zvednout telefon a ověřit si tuto zprávu. Pokud se odesilatel tváří jako pracovník banky, najděte si na na webových stránkách infolinku a zavolejte tam. Zkopírujte také e-mailovou adresu, z níž zpráva přišla, a zadejte ji do vyhledávače – možná narazíte na lidi s podobným problémem, kteří už prohlédli, že jde o podvod. Tváří se zpráva jako od podpory ze sociálních sítí? Kontaktujte skutečnou podporu a ověřte si to.

Vypadá to, že jste se spřátelili s reálným člověkem, s nímž si píšete, ale on se náhle dostal do potíží a chce po vás vysoké částky? I to je jasný podvod. A i kdyby nebyl, lepší je nedůvěřovat a nepřijít o peníze.

Své údaje nesdílejte

Zlatým pravidlem, které ochrání vás i vaše peníze, je nikdy nikomu nesdělovat vaše osobní údaje, hesla ani přihlašovací jména. Pokud vás kontaktuje reálný zástupce dané firmy či instituce, tak to po vás nikdy chtít nebude, protože firma tato data má k dispozici. Ani bankéř po vás nebude chtít přístupové údaje k účtu. Kdokoliv po vás chce kopii občanského průkazu, je podvodník, protože na to podle zákona nemá právo. Kdokoliv vám chce poslat peníze, ale zároveň to chce potvrdit prostřednictvím nějakého webu, kam máte zadat své přihlašovací údaje do banky, opět lže. Takže pozor na to – nikdy nikomu svá data nesdělujte.

Přečtěte si také Kam si zajít na masáž a jaké jsou nejlepší nebo Jak si zajistit internet na chatu?

Fotografie