Články & návody

Klempířství Dambor Brno - klempířské a pokrývačské práce pro zákazníky z Brna a okolí.

FoodART agency s.r.o.cateringové služby Praha.

Zámkař Hanák - zámečnické práce Brno a okolí.

S.B. Comp. spol. s r.o. - kotvy do betonu značky MUNGO.

Rekvalifikační kurzy Brno - databáze rekvalifikačních i obecných kurzů.

DŘEVOTRADING s.r.o.prodej euro palet Brno.

Dentální hygiena Brno - prevence onemocnění dutiny ústní.

Otevírání aut Brno - otevření auta bez klíčů. Nonstop.

Kancelářské stoly na míru - vyrábíme kancelářský nábytek na míru.

Flexamiauto.cz - repasovaná turbodmychadla i nové turbodmychadla pro všechny typy vozů.

Havenets s.r.o. - servis datových sítí v Praze a okolí.

Ceny chat klesají – ideální čas na nákup nemovitosti?

Ceny klesají

Chata bez inženýrských sítí, v bídném stavu, o malé ploše a na prazvláštním místě. Před Covidem-19 byla prodejná za maximálně pár stovek tisíc a zájemci se příliš nehrnuli. Trh s nemovitostmi ale v posledních letech prošel velkým šokem a náhle byla taková nemovitost k mání třeba za jeden či dva miliony korun. Do té doby šlo o něco nepředstavitelného. A navíc se našlo dost lidí, kteří o ni měli zájem. Ale Covid-19 už je (snad) pryč a Češi zase zatoužili po cestách do zahraničí, takže na své nově zakoupené nemovitosti nemají tolik času. A začínají se jich postupně zbavovat, čímž jejich cena klesá.

Můžete se začít poohlížet

Nedá se přesně říci, jestli už nastal nejlepší čas na nákup rekreační nemovitosti. Ceny sice klesají, nabídka nemovitostí roste a dají se mezi nimi najít i velmi zajímavé objekty na malebných místech. Ale pořád ještě jejich ceny neklesly na dobu před Covidem -19. A je dost pravděpodobné, že na tuto úroveň se už nikdy nedostanou.

Takže je na zvážení každého zájemce, jestli je teď ten pravý čas, kdy se odhodlá kupovat. Nebo zda zatím bude jen hlídat trh, prohlížet si inzertní portály a hledat tu jednu svou vysněnou nemovitost za úžasnou cenu, u které si na první pohled řekne: ano, to je ona, jdu do toho!

Nákup neuspěchejte

Dobrou zprávou je, že v současné době nemusíte s nákupem nemovitostí tak spěchat. Zájem už není takový a spíš se ukazuje, že je víc prodejců než nakupujících. Takže si můžete v klidu promýšlet, do čeho investovat své peníze. Leckteré nemovitosti jsou v nabídce dlouhé týdny či měsíce a svého kupce zatím nenašly, i když jsou v dobrém stavu a za rozumnou cenu.

Důvodem, proč není tolik kupců, ale naopak přibývají prodejci, je současná ekonomická situace. Lidé nemají tolik peněz, ceny energií, nájmů, úvěrů i potravin prudce rostly a málokomu se chce zavázat se na další léta drahou hypotékou. Prodávající jsou proto nyní v těžké situaci – chtějí (nebo potřebují) se zbavit zbytečné nemovitosti, ale zájem o ni příliš není, a to ani když ji nabízejí lehce pod tržní cenou.

Klidně ještě vyčkejte

Sníte o své chatě nebo chaloupce? Takový sen ale za pár měsíců nezmizí, nemyslíte? Proto klidně vyčkávejte. Můžete se v mezičase informovat u bank, jaké mají podmínky hypoték nebo jak jinak byste mohli nákup financovat. Došetřete co nejvíc peněz, protože půjčky dnes nejsou příliš „levné“. Realitní makléři očekávají, že pokles cen bude pokračovat a nemovitostí bude v nabídce stále dost. Takže kdo si počká, ten se dočká – a možná na tom nakonec i vydělá.

Přečtěte si také Jak si pronajmout nebytové prostory a nespálit se nebo Sháníte levné ubytování v Praze a nechcete platit provizi realitce?

Fotografie