Články & návody

Klempířství Dambor Brno - klempířské a pokrývačské práce pro zákazníky z Brna a okolí.

FoodART agency s.r.o.cateringové služby Praha.

Zámkař Hanák - zámečnické práce Brno a okolí.

S.B. Comp. spol. s r.o. - kotvy do betonu značky MUNGO.

Rekvalifikační kurzy Brno - databáze rekvalifikačních i obecných kurzů.

DŘEVOTRADING s.r.o.prodej euro palet Brno.

Dentální hygiena Brno - prevence onemocnění dutiny ústní.

Otevírání aut Brno - otevření auta bez klíčů. Nonstop.

Kancelářské stoly na míru - vyrábíme kancelářský nábytek na míru.

Flexamiauto.cz - repasovaná turbodmychadla i nové turbodmychadla pro všechny typy vozů.

Havenets s.r.o. - servis datových sítí v Praze a okolí.

Dětské skupiny jsou šancí pro rodiče

Nevhodně nastavený systém

Sehnat poloviční úvazek je u mnoha firem nemožné. Mít individuální nebo jakkoliv zkrácenou pracovní dobu je problém. Home office? Mnohde neexistuje, i když by mohl. Zkrátka, návrat do práce po rodičovské dovolené a současně umístění dítěte do běžné školky není snadné, protože matkám velmi často nevycházejí vstříc ani zaměstnavatelé ani státní a veřejné instituce ani školky. I proto spusta matek zůstává doma s dítětem až do jeho 4 let věku – i když by rády nastoupily do práce dříve, kvůli aktuálnímu nastavení trhu práce a předškolního vzdělávání to pro ně není možné.

Využití dětských skupin

Naštěstí existují alternativy, které matkám pomohou vrátit se do pracovního procesu. Například soukromé školky. Dětské skupiny. Lesní soukromé školky. A další. Stát dokonce uvažuje o zřízení dětských skupin a sousedském hlídání, ale to je spíš hudba budoucnosti. Zkrátka pokud matka skutečně chce nebo potřebuje zpátky do práce, řešení existuje. Ale je drahé. Všechny tyto hlídací instituce totiž bývají placené a ne zrovna levné. Jsou proto vhodné zejména pro rodiče dětí, kteří mají vysoké výdělky a mohou si to dovolit.

Využití au-pair

Častou možností, po které také movitější rodiče sahají, je hlídání od au-pair. To je klasický a ověřený způsob, který je zejména pro malé dítě nejpohodlnější – je totiž ve svém domácím prostředí a přijde za ním akorát paní na hlídání. Ta mnohdy v rámci svých služeb i uvaří, poklidí, jde s dítětem na procházku a tak dále. Pro rodiče je to tedy jistota, že o jejich potomka je dobře postaráno. Ale opět platí, že služby au-pair nepatří k nejlevnějším a běžný český rodič si je obvykle nemůže finančně dovolit.

Babičky na hlídání

Další výhodnou službou co se týká péče o děti, když chce nebo musí rodič do práce, je hlídání od babiček. Pokud to zvládnou vlastní babičky, je to ideální – ale ty jsou v dnešní době také často ještě „mladé“ a chodí do zaměstnání, případně nemohou hlídat každý den. Proto existují i babičky na hlídání, což jsou postarší paní, které už jsou v důchodu, mají hodně času a milují děti, takže neváhají postarat se na pár hodin i o nějaké to cizí dítko. To bývá levnější služba než od au-pair. A rodiče z ní mívají lepší pocit, protože taková hlídačka už má hodně zkušeností.

Sousedské hlídání

Další skvělou službou bude (jestli bude) sousedské hlídání. To je dokonce státní plán – děti ze sousedství se budou sdružovat do skupinek o malém počtu v jedné z místních domácností a tam se o ně bude starat místní obyvatelka. Tedy nějaká paní sousedka, kterou znají. Takové hlídání by mělo být velmi levné a snad i dotované státem, takže by umožnilo i dalším rodičům nastoupit zpět do práce. Děti by navíc byly u člověka, kterého znají. Otázkou ale je, jak bude nastavena legislativa, jaké budou na daného hlídače dětí kladeny požadavky, jaké zde budou hygienické požadavky a tak dále.

Přečtěte si také Hlídání dětí od au-pair je čím dál žádanější nebo Nepřepínejte se kvůli úklidu! Svěřte vaši domácnost odborníkům

Fotografie