Česká legislativa vyžaduje provádět vnitřní audity HACCP (= systematické a nezávislé ověřování systému kritických bodů a jeho shody s plánem Systému kritických bodů) alespoň jedenkrát ročně, a to u všech typů potravinářských provozů.
Kdo interní audit HACCP provádí?
Interní audit HACCP provádí zcela nezávislá vyškolená osoba či firma (interní auditor), která je pověřena ředitelem či jednatelem konkrétní společnosti a která není za plnění Systému kritických bodů přímo odpovědná. Interní auditor provádí zajištění vnitřního auditu, které je nezávislé a systematicky ověřuje kritické body dané provozovny a zároveň zkoumá, zda je dodržována správná výrobní praxe a hygienické úrovně celého HACCP.
Za organizaci a zajištění interního auditu alespoň jedenkrát ročně zodpovídá vedoucí provozovny.
Interní audit se zaměřuje na:
- vstupní hygienickou kontrolu provozu
- hodnocení splnění požadavků na příručku HACCP
- analýzu nebezpečí
- kontrolu funkčnosti jednotlivých kritických bodů
- kontrolu a vyhodnocení záznamů z měření v kritickém bodě
- kontrolu zařízení a obsluhy provozovny
- kontrolu záznamů o školení pracovníků
- školení o hygienickém minimu (v případě, že je zhodnoceno jako žádoucí)
- závěrečné hodnocení
Jak audit probíhá a na co se zaměřuje?
Interní audit HACCP posuzuje a v závěru konstatuje, do jaké míry je systém funkční, účinný a zda odpovídá požadavkům platné legislativy. Audit dále posuzuje situaci v provozu, stejně jako správnost a úplnost dokumentace k systému HACCP.
Účelem auditu je docílení systémového zabezpečení zdravotní nezávadnosti provozu.
Výstupem interního auditu je protokol, který obsahuje doporučení pro zlepšení vašeho systému provozu či upozorní na případné nedostatky a odchylky, které je potřeba v rámci provozu v následujícím období vyřešit a pozměnit tak, aby byl váš systém HACCP stále v souladu s platnou legislativou a požadavky.